İstanbul

Hakkımızda

Spor, belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı, eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan beden hareketlerinin tümünün ortak adıdır. Tofaş basketbol okulu olarak hedefimiz sporun tanımı dışına çıkmamaktır.

‘’spor sadece oynamak değil, aynı zamanda iyi bir izleyici ve gözlemci olmaktır’’

‘’ gönül verdiğiniz branşa emek vermektir’’

‘’ sağlıktır’’

‘’ insana mutluluk verir’’

Ne yazık ki son yıllarda sadece sahalarda değil; tribünlerde, sokaklarda ve insanın yaşadığı her alanda bir kirlenme söz konusudur. Tribünlerde, sokaklarda kendilerini “hasta taraftar” olarak gören ayrışmış taraftar grupları bulunmaktadır. Oysaki bizim hasta taraftarlara değil; sağlıklı taraftarlara ihtiyacımız var; saygıya, sevgiye ve kendimize yapılmasını istemediğimizi başkasına yapmamaya ihtiyacımız var.

Bizler spor aracılığı ile insanların -özellikle de çocuklarımızın- doğru duygu ve düşüncelere sahip olmasını sağlamaktır. Çocuklarımızın, Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi zeki, çevik ve ahlaklı sporcu olması için bu işe gönül verdik.

Elbette ki tüm çocuklarımızı milli takımlarımızın birer parçası olarak görmeyi arzularız. Ancak bütün çocuklarımız için bunun mümkün olmadığını da biliriz. İşte bu yüzden çocuklarımızın akademik kariyerleri bizim için daha önemlidir. Bu nedenle tüm çabamız ve arzumuz akademik kariyerlerine ek olarak sporu sevmeleri, sporu yaşamlarının bir parçası olarak görmeleri ve sağlıklı yaşam sürmeleridir.

Okulumuzda geleceğimizi yönlendirecek ve yönetecek çocuklarımıza spor aşkı verebilirsek, ileride birer öğretmen, doktor, mühendis, iş adamı gibi kariyerlerine ek olarak basketbola gönül vermesini sağlayabiliriz. Belki antrenör, belki hakem, belki kulüp başkanı, belki menajer, belki sponsor olan holding sahibi… Bütün bunlar da spor puzzle parçaları değil midir?

Bir diğer önemli amacımız, okulumuzun tüm sporcularının federasyonlarımızın alt yapı liglerinde ve özel liglerde lisanslı oynamalarını sağlamaktadır. Bütün çocuklarımızın bu mücadeleyi hissetmelerini, tribünler önünde oynayarak özgüvenlerini artırmayı ve kazanma duygusunu aşılamayı, fakat kaybettiğinde de rakibini tebrik etmesini bilen bilinçle yetişmesini arzuluyoruz.

Bu sebeple İstanbul Anadolu Yakasının köklü kulüplerinden olan Boğaziçi Yıldızları Spor Kulübü ile işbirliği yaptık ve ayrıca Çengel Akademi Spor Kulübünü kurduk. Amacımız tüm sporcularımızı bu kulüplerde lisanslı oyuncu olmalarını sağlamaktır.

Ayrıca alt yapı ve oyuncu yetiştirme deyince akla ilk gelen kulüp olan TOFAŞ SPOR KULÜBÜ ile protokol imzalayarak başarılı olacak oyuncularımızın Tofaş Spor Kulübünde oynama imkânı sağladık. Sporcularımız, her yıl Tofaş Spor Kulübü tarafından düzenlenen kampa katılarak profesyonel basketbolcu olma şansı yakalayabilir.

Diğer branşlarımızla ilgili benzer çalışmalarımız devam etmektedir.

Spora gönül veren tüm 7-16 yaş arası sporcu adaylarımızı deneme antrenmanlarımıza bekliyoruz.

Saygılarımızla.